Ako si vybrať hypotekárny úver?

máj 13, 2014 by     No Comments    Posted under: Ako na to

Ako si vybrať hypotekárny úver? Už azda viete, že získať hypotekárny úver nie je úplne jednoduchá. Musíte prekonať niekoľko postupných krokov a na konci Vás azda čakajú vytúžené peniaze na nehnuteľnosť. Prvým z týchto krokov by mal byť prieskum trhu. Tu by ste mali porovnať všetky ponuky hypotekárnych úverov od rôznych bánk. Čítajte ďalej a dozviete sa, na čo je potrebné sa zamerať.

Na čo sa zamerať pri hypotéke

Na prieskum ponúk hypotekárnych úverov jednotlivých bánk si rezervujte určitý čas. Za hodinku to asi nestihnete. Najlepšie spravíte, ak navštívite všetky dostupné pobočky, prípadne si prezriete webové stránky všetkých bánk. Pri hypotékach sa zamerajte najmä na tieto podmienky konkrétneho úveru:
1. Úroková sadzba
2. Fixácia
3. Poplatky spojené s čerpaním úveru a RPMN
4. Štátna prémia pre mladých

Úroková sadzba

Klienti sa zväčša zameriavajú najmä na úrokovú sadzbu. Toto číslo je síce veľmi dôležité, no výslednú splatenú sumu ovplyvňujú rovnako aj ostatné spomínané faktory. Pri úrokovej sadzbe platí – nikdy neberte prvú, ktorú banka ponúkne. V tomto prípade je namieste vyjednávanie. Banka však za zníženú úrokovú sadzbu bude od Vás niečo požadovať. Napríklad aby ste si u nich otvorili bežný účet, sporenie, či využili iné služby… V každom prípade to stojí za zváženie.

Fixácia úrokovej sadzby

Fixácia úrokovej sadzby predstavuje dobu, počas ktorej nedôjde k zmene výšky splátky. To znamená, že ak si zvolíte hypotéku s fixáciou na 5 rokov, počítajte s tým, že počas nich nedôjde k zvýšeniu, ale ani zníženiu úrokov hypotéky. Takáto fixácia môže byť výhodou, ale aj nevýhodou. V období krízy, keď úrokové sadzby rastú, sa vyplatí fixácia na viac rokov a naopak.

Poplatky a RPMN

S hypotékou môže byť spojených množstvo poplatkov. Jedným z nich je napríklad poplatok za poskytnutie úveru. Možné sú tiež poplatky za zmenu v úverovej zmluve, či poplatky za predčasné splatenie úveru. Ukazovateľom týchto poplatkov je RPMN – ročná percentuálna miera nákladov. V konečnom dôsledku teda môže byť výhodnejšia hypotéka s o niečo vyšším úrokom v prípade, že RPMN je pri nej nižšia.

Štátna prémia pre mladých

Nárok na ňu má žiadateľ do veku 35 rokov, ktorého príjem je nižší ako 1,3-násobok priemernej mzdy. Ak tieto kritéria spĺňate, prémiu iste využite!

Po zohľadnení všetkých týchto ukazovateľov ste na dobrej ceste k tej najvýhodnejšie hypotéke pre Vás. V ďalšom článku si povieme ako podať žiadosť o hypotekárny úver.

foto: pixabay.com

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

css.php