Ideme tapetovať. Aké tapety na stenu zvoliť?

apr 6, 2014 by     No Comments    Posted under: Interiér

Tapety na stenuTapety na stenu slávia v poslednom období svoj veľký „come back“. Stávajú sa významným interiérovým doplnkom a tešia sa veľkej obľube v mnohých domácnostiach. Pozor, nehovoríme o tradičných tapetách z minulých dôb, ktoré boli rovnaké v každom panelákovom byte. Moderné tapety sa pýšia všakovakými vzormi, farbami a najmä materiálmi!

Stará klasika – papierové tapety na stenu

Práve papierové tapety boli kedysi hojne využívané. Dnes už však až také populárne nie sú. Ich výhodou je síce nízka cena, no nevýhodou je ich údržba a samotné lepenie. Papierové tapety sa nanášajú veľmi ťažko. Pri lepení sa často krčia a dokonca trhajú. Problémom sú tiež tzv. bublinky, ktoré vznikajú pri neodbornom lepení tapety. Ich ďalšou negatívnou vlastnosťou je to, že po čase vyblednú. Azda by teda bolo vhodnejšie zabudnúť na lacné a nekvalitné papierové interiérové tapety a siahnuť po čomsi, čo vydrží.

Moderné typy tapiet

V súčasnosti existuje mnoho druhov tapiet, ktoré poslúžia lepšie ako papierová klasika:

Vinylové tapety na stenu – vyrobené sú z umelých vlákien. Keďže sú umývateľné dokonca aj vodou, hodia sa do akéhokoľvek interiéru. Existujú tiež špeciálne upravené vinylové tapety, ktoré sú vhodné aj do kúpelne.

Viesové tapety – sú v súčasnosti azda najobľúbenejšie. Práca s nimi je veľmi jednoduchá, keďže lepidlo sa nanáša na stenu a tapeta sa na ňu len priloží. Ich výhodou je ľahká údržba. Vliesové tapety totiž môžete umývať. Ak sa po čase rozhodnete tapetu odstrániť, jednoducho ju strhnete nasucho. Tieto tapety sú vhodné aj na schovanie drobných nerovností steny.

Textilné tapety – sú drahšie, no mimoriadne kvalitné. Pôsobia veľmi esteticky a honosne. Preto sa hodia aj do rôznych reprezentačných priestorov. Výhodou je najmä trvácnosť farieb.

Tapety zo sklených vlákien – sú takisto cenovo náročné, no veľmi kvalitné. Majú dlhú životnosť a odolávajú dokonca aj nárazom.

Ak teda túžite po kvalitných tapetách, zvoľte si niektorý z týchto moderných typov. Zložitejšie bude vybrať si vzor a farebné prevedenie. Na súčasnom trhu sú ich totiž tisíce!

pixabay.com

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

css.php